ورود به سایت

فراموشی رمز
نام‌نویسی
icon

تلفن همراه بر روی مغز تاثیرات بسزایی می گذراد

مطالعات جدید محققان نشان داده است که استفاده از تلفن همراه نه تنها بر بر روی مغز اثر مخرب نمی گذارد ، بلکه امواج رادویی آن قسمت هایی از مغز را که در نزدیکی آنتن تلفن همراه قرار دارند ، فعالتر می کند . در ادامه ی این مقاله جذاب و خواندنی با اف یک همراه باشید.

در اینکه فضای مجازی لانه زنبور شایعات است شکی نیست اما گاهی اوقات این شایعات با نظر کارشناسانه مردم عام همراه می شود و در آخر متن، اسم یک فرد معروف، پزشک مشهور و یا کارشناس مجرب برای سندیت بخشیدن به آن وجود دارد. شاید برخی از این متن ها کم وبیش صحیح باشند اما هیچگاه بدون تحقیق آنها را قبول نکنید.در چند وقت اخیر شایعاتی حاکی از مرگ آرام مغزی کودکان با مویال شنیده می شود . در این شایعات گفته می شود که کودکان در اثر استفاده از تلفن همراه دچار تومور مغزی می شوند .استفاده از تلفن همراه پیش تر نگرانی هایی را میان کاربران این وسیله ایجاد کرده بود، به طوری که بارها مسئله هایی درباره احتمال ایجاد تومورهای مغزی در پی استفاده از تلفن همراه مطرح شد که همین موضوع دانشمندان را به بررسی تاثیر امواج الکترومغناطیسی این وسیله روی مغز سوق داد، اما نتیجه عکسی از این مطالعات به دست آمد.تا کنون نیز هیچ نشانه ای از آسیب دیدگی در این بخش از مغز (نزدیکی گوشی) با استفاده از تلفن همراه، دیده نشده است. محققان در این آزمایش از۴۷ داوطلب، اسکن مغزی گرفتند تا تغییرات گلوکزهای متابولیسم شده مغز آنان را هنگام استفاده از گوشی تلفن همراه، بررسی کنند. محققان در پی این آزمایش دریافتند ۵۰ دقیقه مکالمه با تلفن همراه، متابولیسم گلوکز را در بخش های مغزی نزدیک به گوشی تا هفت درصد افزایش می دهد. مطالعات جدید محققان وجود هرگونه تاثیر مخرب از این وسیله را روی مغز رد کرد. این مطالعات نشان می دهد، امواج رادیویی ناشی از استفاده از تلفن همراه، بخش هایی از مغز را که در نزدیکی آنتن تلفن قرار دارند، فعال تر می کند.با تمام این حرفها، عده ای بالا رفتن سوخت و ساز در سلول های مغزی را نشانه بدی دانسته و از آن به عنوان زمینه ساز ایجاد تومورها یاد کرده اند و عده ای دیگر این افزایش سوخت و ساز را به “افزایش فعالیت” تعبیر کرده و آن را مثبت در نظر گرفته اند.‏ ‏حقیقت امر این است که کل این ماجرا چیز چندان جدیدی نیست و تنها درصد و آمار ارائه شده در تحقیق فوق است که جدید به نظر می رسد، قبلا هم طی تحقیقاتی اعلام شده بود که امواج الکترومغناطیس موبایل می توانند توسط پوست و بافت های مجاور جذب شوند و حرارت به صورت موضعی کمی بالا رود، این بالا رفتن حرارت و افزایش جریان خون موضعی ناشی از آن می تواند باعث افزایش مصرف انرژی و افزایش سوخت و ساز در سلول های مغزی ناحیه شود.
سازمان جهانی بهداشت از سال ۱۹۹۶ پروژه ای بین المللی را با نام پروژه میادین الکترومغناطیس (EMF Project) آغاز کرده است که در آن به جمع آوری شواهد مرتبط با تاثیر امواج الکترومغناطیس در سلامت افراد می پردازد، با این حال این سازمان اعلام می کند که تاکنون هیچ نشانه محکمی برای عوارض موبایل در سلامتی نیافته است و تنها مورد ثابت شده، افزایش میزان سوانح رانندگی به دنبال استفاده از موبایل است که طبعا ربطی به امواج الکترومغناطیس ندارد .