ورود به سایت

فراموشی رمز
نام‌نویسی
icon

رونمایی رسمی از موتور جستجوی ایرانی در تیر ماه

دبیر شورای راهبری موتور جستجوی بومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از رونمایی رسمی از دومین موتور جستجوی بومی با نام «پارسی جو» در تیرماه امسال خبر داد.
دکتر علیرضا یاری در مورد آخرین وضعیت فعالیت موتورهای جستجوی بومی در کشور گفت:

نسخه جدید موتور جستجوی بومی «پارسی جو» که ارتقا یافته نسخه آزمایشی این پروژه است، تیرماه امسال رونمایی رسمی می‌شود.
وی ادامه داد:

موتورهای جستجو از نظر الگوریتم های رتبه بندی و مستندات موجود با یکدیگر تفاوت دارند و به همین دلیل موتور جستجوی پارسی جو با دارا بودن سرویس ترجمه ماشینی انگلیسی به فارسی و تصویر و ویدیو تفاوت هایی با موتور جستجوی «یوز» دارد که چند ماه گذشته به بهره برداری رسید.
یاری با اشاره به ویژگی های راه اندازی موتور جستجوی بومی در کشور گفت:

هدف از راه اندازی جویشگر بومی، جستجوی زبان فارسی در محیط وب است که هم اکنون دو موتور جستجوی بومی «یوز» و «پارسی جو» در حوزه مستندات فارسی فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.
وی ملاک ارزیابی موتورهای جویشگر را تعداد صفحات آن ندانست و گفت:

تعداد صفحات با کیفیت که از سوی موتور جستجو ایندکس شده و همچنین نحوه رتبه‌بندی و نمایش صفحات، ملاک ارزیابی بهتری برای جویشگر محسوب می‌شود.
دبیر شورای راهبری موتور جستجوی بومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه موتورهای جستجوی پارسی جو و یوز بالغ بر ۵ سال است که شروع به کار کرده و هم اکنون برای تجاری سازی نیاز به حمایت دارند، گفت:

هر یک از این پروژه ها نیازمند سرور و پهنای باند با حجم بالایی برای پردازش هستند.
رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات مرکز تحقیقات مخابرات ایران در مورد ویژگی های موتور جستجوی پارسی جو گفت:

تعداد صفحات ایندکس شده توسط موتور جستجوی پارسی جو حدود ۵۰۰ میلیون صفحه است و ارائه سرویس های بومی، جستجوی کالا، خبرهای فارسی، اطلاعات داخلی، امکان جستجوی هوشمندانه سرویس‌ها و ترجمه ماشینی، نقشه، تصویر و ویدئو از جمله ویژگی‌های این جویشگر بومی است.

نظر شما درباره این دو موتور جستجوی بومی چیست؟ آیا در صورت راه‌اندازی این موتورهای جستجو از انها استفاده خواهید کرد؟
با اف یک همراه بشید.