ورود به سایت

فراموشی رمز
نام‌نویسی
icon

قابلیت های گوشی هوشمند در هنگام زلزله

گوشی‌های هوشمند قادر به ردیابی اطلاعاتی نظیر سلامت، حرکت و محل جغرافیایی کاربران هستند. حال تازه‌ترین مطالعات محققان نشان می‌دهد حسگرهای به کار رفته در تلفن‌های هوشمند این قابلیت را دارند تا در آستانه وقوع زمین لرزه، هشدارهای لازم را اعلام کنند. گروهی از دانشمندان در سازمان زمین شناسی آمریکا به دنبال بررسی این موضوع هستند که چگونه می‌توان از گوشی‌های هوشمند که تغییراتی اندک در ساختار حسگرهای آنها صورت گرفته به عنوان ابزاری کارآمد برای پیش بینی زمین لرزه استفاده کرد.

سارا مینسون مدیر بخش زمین شناسی در کالیفرنیا، درباره این که چطور داده‌های شتاب سنج و GPS می‌توانند در تشخیص زمین لرزه کارآمد باشند توضیح داد:

قابلیت GPS در گوشی‌های هوشمند بسیار کارآمد و مفید است. اگر گوشی هوشمند خود را در دست گرفته و ۶ اینچ آن را به سمت راست حرکت دهید، به لطف وجود قابلیت GPS گوشی هوشمند تشخیص می‌دهد که دقیقا آن را ۶ اینچ به سمت راست حرکت داده‌اید؛ و این دقیقا همان مسئله‌ای است که ما در مطالعات اخیر خود در زمینه‌ی تشخیص زمین لرزه توسط گوشی‌های هوشمند به کار خواهیم برد.
تلفن‌های هوشمند به حسگرهای GPS مجهز هستند که مکان دقیق حضور فرد را با ضریب خطای تنها چند متر نشان می‌دهند. به عقیده محققان این حسگرها در صورت تبدیل شدن به ابزاری کارآمد برای بررسی لرزش‌های درون زمینی می‌توانند وقوع آن‌ها در یک مسیر خاص و تا ۷ ریشتر و حتی بالاتر از آن را تشخیص داده و در ادامه هشدار وقوع زمین لرزه را اعلام کنند. مینسون در ادامه گفته که این پروژه هزینه‌ای را برای کاربر در بر ندارد زیرا بیشتر این کاربران صاحب آخرین مدل از گوشی‌های هوشمند مجهز به GPS هستند.

محققانی که این پروژه را به پیش می‌برند از سال ۲۰۱۱ که زمین لرزه‌ی توکیو رخ داد پژوهش‌های خود را آغاز کرده‌اند. این محققان می‌گویند اگر این فناوری با حضور انبوهی از افراد در منطقه‌ای مشخص به کار گرفته شود و در یک لحظه گوشی‌های هوشمند آن‌ها پیام مشابهی را ارائه کنند، آن وقت می‌توان امیدوار بود که این وسیله کاربردی به ابزاری حیاتی جهت نجات جان افراد تبدیل می‌شود.

به گفته این محققان با اعلام هشدار وقوع زمین لرزه تنها چند ثانیه مانده به آغاز آن، اقداماتی نظیر باز شدن درب ایستگاه‌های آتش نشانی، مسدود شدن خطوط انتقال گاز و نظایر آن‌ها به طور خودکار صورت می‌گیرد.
بااف یک همراه باشید.پاسخگوی همیشه بیدار به مشکلات رایانه ای شما.