ورود به سایت

فراموشی رمز
نام‌نویسی
icon

آموزش برطرف کردن مشکل سخت افزاری رایانه شما در مدت زمان کوتاه

امروز قصد داریم ترفندهایی را به شما آموزش دهمی تا بتوانید در عرض چند دقیقه شکل سخت افزاری سیستم خورد را برطرف کنید. در ادامه ی مطلب با اف یک همراه باشید.

حتما برای شما نیز پیش آمده که رایانه شما با مشکل بوت نشدن روبه رو شده است . علت این مشکل می تواند دلایل مختلفی باشد . این مشکل می تواند باعت شود سیستم روشن نشود و یا بعد از روشن شدن تصویر ندهد. همانطور که گفتیم بوت نشدن سیستم می تواند دلایل مختلفی داشه باشد و پی بردن به این مشکلات می تواند کمک زیادی به شما بکند.

* حتما دقت کنید اتصال گر برق مادربرد را به مادربرد اضافه کرده باشید که در غیر این صورت سیستم انرژی ای برای راه اندازی خودش ندارد. دقت کنید که اتصال گر مادربردها متفاوت است و برخی تعداد سوکت کمتر و بیشتری دارند. که البته سازندگان منبع تغذیه این مشکل را مرتفع ساخته اند.

* حتماً دقت داشته باشید که اتصالگر برق مادربرد را به مادربرد اضافه کنید که اگر غیر از این باشد دیگر سیستم انرژی ندارد تا سیستم را راه بندازد . دقت داشته باشید که اتصالگر مادربردها متفاوت می باشد و بعض ها تعداد سوکت بیشتر و کمتری دارند که البته سازندگان منبع تغذیه این مشکل را مرتفع ساخته اند.

* حتما دقت داشته باشید که کارت گرافیک را به درستی در جای خود قرار داده باشید و از فشاردادن کارت در اسلات هراسی جلوگیری کنید. از این موضوع مطمئن باشید، اگر کارت نصفه درون اسلات جاگرفته باشد شما تصویری نخواهید دید. در ضمن اگر از کارت گرافیک های قدرتمند استفاده می کنید باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از این کارت ها به یک اتصال گر برق جداگانه نیاز دارند که حتما باید به آن ها متصل شود. زیرا انرژی ای که اسلات PCIe در اختیار کارت شما قرار می دهد برای آن کافی نیست. اتصالگر PCIe در دو نوع ۶ و ۸ پین است. قرار گرفتن این اتصال گرهای برق روی کارت گرافیکی معمولا به یکی از صورت‌های یک اتصال گر ۶ پین، دو اتصالگر ۶ پین و اتصالگر ۶ پین و ۸ پین در کنار هم است.

* سعی کنید حتما ماژول حافظه (Ram) را قبل از این که مادربرد را به درون کیس متصل کنید بر روی آن نصب کنید زیرا نصب ماژول حافظه بر روی مادربرد نیاز به انرژی زیادی دارد که احتمالا شما کمی مراعات خواهید کرد و البته خوب است که مراعات می کنید زیرا اگر اتصال مادربرد به کیس خود صورت نگرفته باشد ممکن است باعث شکستگی و یا صدمه دیدن مادربرد شود. اگر دو گیره اسلات ماژول حافظه مادربرد در RAM شما قفل شده است عمل اتصال به درستی انجام شده است. در ضمن دقت کنید چینش صحیح را برای نصب ماژول ها استفاده کنید یعنی اگر دو کاناله هست حتما به صورت دو کاناله و اگر سه کاناله حتما به صورت سه کاناله. این موارد و مکان دقیق نصب برای چینش صحیح را باید از درون دفترچه راهنمای مادربرد مطالعه کنید.

* اگر از گرافیک آنبرد استفاده می کنید از این موضوع اطمینان داشته باشید که سوکت برق ۴ پین آن را به مادربرد متصل کرده اید. البته اگر از نسل جدید پردازنده های اینتل موسول به Core i استفاده می کنید نیازی به این کار نیست چون چیپست گرافیکی درون پردازنده قرار دارد.

* به هیچ عنوان هیچ پیچ و سیمی را در کیس سرگردان به حال خود رها نکنید. زیرا این موضوع می تواند سبب اتصال کوتاه بر روی قطعات مختلف از قبیل مادربرد و رم شود.

* اگر از صحت اتصال همه چیز اطمینان پیدا کردید و باز هم سیستم از طریق کلیدهای جلویی کیس روشن نمی شود ، احتمالا مشکل از اتصال نادرست فیش های کلید روشن کردن رایانه می باشد . حتما برای این کار از دفترچه مادربرد استفاده کنید.

* دقت کنید کلید ۰ و ۱ پشت کیس را برای اتصال برق به پاور را زده باشید. این کلید پشت کیس بر روی منبع تغذیه قرار دارد. در صورتی که کابل برق متصل باشد ولی این کلید قطع باشد رایانه روشن نخواهد شد چون برقی دریافت نخواهد کرد!

* برخی تنظیمات اشتباه سبب بوت نشدن سیستم می شود برای ریست کردن این تنظیمات می توانید باتری مادربرد را برای چند دقیقه خارج یا از طریق جامپر Clean CMOS به پاک کردن چیپست CMOS اقدام کنید.