ورود به سایت

فراموشی رمز
نام‌نویسی
icon

نکاتی در مورد خربد و نگهداری RAM

از آنجا که نوع و تعداد رم ها در سرعت سیستم شما موثر است آشنایی و شناخت نوع رم ها نیز مهم است چون اصولاً اطلاعات و داده‌های مربوط به هر برنامه‌ای که می‌خواهد اجرا شود، روی RAM قرار می‌گیرد. دلیل انجام این عمل ایجاد تعادل بین سرعت CPU و هارد دیسک می‌باشد. از آنجایی که سرعت CPUها بسیار زیاد است و سرعت هارد دیسک نسبت به آنها پایین می‌باشد، RAM می‌تواند با قرارگیری بین این دو یک تعادل سرعت ایجاد نماید.
رم چیست؟
RAM که مخفف Random Access Memory می باشد و کاربران معمولا آنرا به نام رم می‌شناسند و وظیفه آن تعادل بین سرعت CPU و دیسک سخت یا همان HARD DISK می‌باشد. اگر شما به رایانه‌ی خود رم بیشتری اضافه کنید، تعداد دفعاتی که CPU باید برای خواندن داده‌ها به هارد مراجعه کند را کاهش می‌دهید. بنابراین شما با این کار به رایانه‌ی خود اجازه می‌دهید تا به طور قابل ملاحظه‌ای سریعتر کار کند. RAM مادربرد در مواقعی که کاربر نیاز به اجرای چندین برنامه به طور همزمان را دارد و یا از برنامه‌های پر حجم استفاده می‌کنید تأثیر به سزایی در سرعت کامپیوتر شما خواهد داشت که با حجم های متفاوتی تولید می شود و نوع و سرعت حافظه ای که به همراه یک مادربرد نصب می گردد ، تاثیر مستقیمی بر کارآئی و در عین حال قیمت یک کامپیوتر دارد.

۱۸

نحوه عملکرد حافظه RAM
رم بصورت موقتی عمل می‌کند، یعنی اینکه داده‌های ذخیره شده بروی رم فقط تا زمانیکه رایانه‌ی شما روشن باشد، باقی می‌ماند. به محض اینکه رایانه‌ی خود را خاموش کنید، اطلاعات ذخیره شده بروی رم نیز ناپدید می‌شوند. هنگامیکه شما مجددا رایانه‌ را روشن می‌کنید، سیستم راه‌اندازی خودکار شما ( Boot ) اطلاعاتی را که بروی ROM ( حافظه‌ی فقط خواندنی ) ذخیره شده است و برای شروع به کار سیستم عامل لازم است را بروی رم شما بارگزاری می‌کند و دوباره رم فعال می‌گردد.

mem-Kingston-DDR3-KVR-STD30-240PIN-x3

ویژگی انواع حافظه یا RAM
در کل دو نوع حافظه کامپیوتر در بازار یافت می شود
۱- رم DDR
۲- رم SDR
رمهای DDR سرعت , کارایی بیشتری نسبت به رم های SDR دارند . از آنجایی که رم های DDR کارایی و قیمت بهتری دارند و رم SDR به دلیل ضعیف بودن خیلی کم مورد استفاده قرار می گیرند ، ما هم بیشتر به معرفی این نوع رم ها می پردازیم .
رم هایDDR داری دونوع دیگر یعنی رم های۲ DDRو رم های DDR3 می باشند.
رم هایDDR دار سه نو حجم متفاوت می باشند ، ۲۵۶ و ۵۱۲ مگابایت و ۱ گیگابایت است. دقت داشته باشید هر قدر حجم رم شما بالاتر باشد قیمت آن نیز هم گران تر می باشد که با توجه اطلاعاتی که در مورد حجم رم ها در پایین آمده می توانید حجم رم مورد نظر خود را بر اساس نیازن انتخاب و خریداری کنید.
مقدار ظرفیت رم مورد نیاز             نوع برنامه های مورد استفاده
۱۲۸ MB                         کافی برای بوت شدن
۱۲۸-۲۵۶ MB                  برنامه نویسی
۲۵۶-۳۸۴ MB                  محاسبات معمولی کامپیوتر گشت زنی وب
۳۸۴-۵۱۲ MB                  بازی و موسیقی
۵۱۲ MB -1 GIG        …… گرافیک سنگین و بازی سنگین

 

 
۱۹

تقسیم بندی رم های DDR بر اساس پایه
وِیژگی رم های۲ DDR
رم‌های DDR2 نسبت به زمان سرعت انتقال را دو برابر می‌کنند. این تفاوت به شکل اساسی به رم‌های DDR2 اجازه می‌دهد که دو برابر رم‌های DDR کارایی داشته باشند. البته مزیت رم‌های DDR2 به DDR در فرکانس بالای گذرگاه‌های داده‌ی آن است با این وجود سرعت و فرکانس آن ها به رم هایDDR3 نمی رسد.
رم های DDR3 و ویژگی های برتر آن نسبت به سایر رم ها
این نوع رم ارتقا یافته‌ی رم‌های DDR2 است البته با ۳ ویژگی متفاوت :
۱: پهنای باند بیشتر به علت افزایش نرخ زمان‌سنجی ( clock rate )
۲: کاهش مصرف برق به علت تکنولوزی ساخت متفاوت
۳: دارای حافظه‌های میانجی ( Buffer ) با سرعت واکشی ۸ بیتی
تفاوت‌های دیگری که بین رم‌ها , DDR2, DDR3 وجود دارد مصرف برق آنهاست که DDR3 مصرف برق کمتری دارد درحالیکه فرکانس بیشتری نیز نسبت به آنها دارد و باعث می شود سرعت انتقال داده نیز بیشتر شود. اگر شما سیستم بهتر و سریعتری را بخواهید باید تعداد رم های مادربرد خود را افزایش دهید ، پس با خرید ۲ رم DDR3 یا DDR2سیستم بهتری خواهید داشت چون مقدار و ظرفیت رم ها نیز در سرعت کامپیوتر شما مؤثرند.

جدول اطلاعات انواع رم های DDR

مدل های RAM
رم کرسیر (Corsair) – رم اپیسر (Apacer) – رم ژل (GEIL) – رم کینگ مکس (Kingmax) -رم کینگستون (Kingston) -رم ای دیتا (ADATA) -رم سوپر تلنت(Super Talent) -رم توین موس (TwinMos) – رم ممونکس (Memonex) – رم پاتریوت (Patriot) – رم کرشیال (crucial) – رم او سی زد (OCZ) – رم کینگ باکس(KINGBOX) – رم سیلیکون (Silicon) – رم پی ان وای (PNY) – رم سوزوکی (SUZUKI) – رم اینفایترون (infitron) – رم ممونکس(Memonex -رم کروز (Cruise) -رم کروز (Cruise) – رم پی سی ایکس (PCX)